Pamiętamy o rocznicy Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich.

20 maja 2021 roku przypada 120 rocznica Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich. Protest uczniów Katolickiej Szkoły Elementarnej w 1901 roku był szczególnym przejawem walki o polskość w okresie zaborów. Uczniowie sprzeciwiali się brutalnej germanizacji, a przede wszystkim odmawiania modlitw i prowadzenia lekcji religii w języku niemieckim. Największym apogeum strajku miało miejsce miesiąc później, gdzie Uczniowie z trzech klas odmówili odpowiadania na lekcjach w języku niemieckim. Nauczyciel wymierzył 14 uczniom karę cielesną za nieposłuszeństwo, a rodzice zostali postawieni przed pruskim sądem. Wymierzono kary grzywny i więzienia, mimo to strajk trwał nadal. W obronie prawa do nauki rodzimego języka występowali Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

Dzięki planszy edukacyjnej, którą otrzymaliśmy od Burmistrza Miasta i Gminy Września Uczniowie  Naszej Szkoły mogą dowiedzieć się o Strajku Dzieci Wrzesińskich i  wspólnie z całą Polską obchodzić tę szczególną rocznicę.

Agnieszka Szaroszyk

Agnieszka Zielińska