„Wkręceni w czytanie”

We współczesnej dobie wszechobecnej telewizji i komputeryzacji książka została odsunięta na dalszy plan. Chociaż wydawać by się mogło, że książka przeżywa swój kryzys to jednak nadal jest najważniejszym środkiem w dziedzinie przekazywania wiedzy. Od września w naszej szkole realizowany jest projekt  „Wkręceni w czytanie”, którego celem jest kształtowanie wśród uczniów postaw czytelniczych, wprowadzenie dzieci w świat literatury oraz kształtowania nawyku słuchania i opowiadania. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury. Kontakt z książką ma ogromne znaczenie dla rozwoju intelektualnego dziecka, pozwala mu rozwijać wyobraźnię, wzbogacać zasób słownictwa i sferę przeżyć emocjonalnych. W listopadzie tematem przewodnim były utwory patriotyczne. Na przestrzeni wieków rzesze naszych rodaków przelewały krew za Ojczyznę. Uczniowie szkoły żyjący w wolnym kraju uczą patriotyzmu poprzez czytanie, a tym samym kultywowanie tradycji i historii naszego narodu. W  trosce o pamięć dla historycznego wydarzenia jakim jest 102 rocznica  ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia, dziewczynki z klasy III zachęcały do poznania historii losów Polski zapisanych na kartach literatury. Za względu na warunki  w jakich funkcjonuje szkoła wydarzenie odbyło się w formie on-line. Projekt „Wkręceni w czytanie” będzie realizowany przez cały rok szkolny 2020/2021, w grudniu będziemy czytać literaturę o tematyce świątecznej.

Zachęcamy do obejrzenia załączonego filmu.

Maria Majchrowicz

Agnieszka Zielińska