Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 715334
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Kartka z kalendarza

Obchody Dnia Ziemi w naszej Szkole

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, święto przypomina nam o  konieczności dbania  o najbliższe środowisko.  Ziemia to dom: ludzi, zwierząt i roślin. Działalność człowieka doprowadza do dewastacji planety. Skutki zanieczyszczeń są bardzo dotkliwe. Każdy z nas może i powinien prowadzić ekologiczny styl życia, który polega  na egzystencji w zgodzie z naturą i troszczeniu się o przyrodę.

Bardzo ważne jest budzenie wśród dzieci i młodzieży poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody.

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli włączyli się szereg działań promujących ideę ochrony środowiska.

Działania dostosowane były do możliwości jakie daje obecna sytuacja pandemiczna.

Bardzo ciekawe zajęcia odbyły się w przedszkolu. (więcej zdjęć)

Tego dnia dzieci założyły zielone ubrania, na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była czysta i zielona.  Podczas zajęć  dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą ich przyrodę.  Do tematyki zajęć wprowadził dzieci film edukacyjny pt. „Dzień Ziemi”. Dzieci pogłębiły swoje wiadomości na temat roślin i zwierząt żyjących na Ziemi, poznały podstawowe zasady ochrony przyrody oraz właściwe reagowanie na niszczenie środowiska przez rówieśników i dorosłych. Przedszkolaki posprzątały także teren wokół szkoły, gdzie w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoja wiedzę na temat segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich worków. Następnie  posadziły wiosenne  kwiatki przy głównym wejściu do szkoły.

Doceniając duże zaangażowanie dzieci oraz wiedzę na temat ekologii Pani Dyrektor  wręczyła przedszkolakom  Certyfikat Młodego Ekologa.

 

W klasach IV – VIII zostały przeprowadzone lekcje online o tematyce proekologicznej „10 uczynków dla dobra globu”. Głównym celem tych lekcji było uświadomienie uczniom, aby zadbali o środowisko zaczynając od swojego domu i najbliższego otoczenia gdyż to właśnie małe kroki są początkiem dużych zmian.

Co więc można zrobić:

  1. Segregować śmieci, bo mogą być poddane recyklingowi                                
  2. Zrezygnować z plastikowych toreb na rzecz toreb wielokrotnego użytku             
  3. Odstawić auto, wykorzystać transport publiczny lub rower                                    .
  4. Ograniczyć spożywanie mięsa, jeść więcej warzyw i owoców
  5. Oszczędzać energię elektryczną                                                                                 
  6. Sprzątać po sobie i namawiać do tego innych                                                          
  7. Oszczędzać wodę                                                                                                   
  8. Kupować odpowiedzialnie, aby nie marnować jedzenia i posiadać zbyt dużo rzeczy 
  9. Wybierać towary wielokrotnego użytku                                                                      
  10. Szanować naturę, zrezygnować z papierowych faktur, dbać o zieleń

Weryfikacją wiedzy na temat ekologii był szkolny konkurs ekologiczny, którego zwycięzcami w poszczególnych klasach zostali: Aleksy Skrzypczak, Jakub Andrzejczak, Agata Gendera, Gabriela Marciniak, Filip Teodorczyk.

 

W praktyczny sposób do obchodów Dnia Ziemi włączyli się członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz uczniowie z Kółka Ekologicznego.

Wolontariusze   zadbali o jeszcze piękniejszy wygląd otoczenia naszej szkoły sadząc krzewy bzu i siejąc różnorodne kwiaty. Wybór roślin  nie był przypadkowy,  wolontariusze kierowali się  troską o owady i  dlatego wybrano rośliny miododajne. (więcej zdjęć)

Uczniowie z Kółka Ekologicznego spędzili popołudnie porządkując tereny wokół własnego domu i sadząc nowe  rośliny.    

 

Mamy nadzieję, że dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy włączyli się w obchody Dnia Ziemi i dzięki temu dzieci i młodzież zrozumiały, że każdy człowiek  jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy oraz ile mamy lat.

Podsumowaniem wszystkich naszych działań na rzecz Ziemi niech będzie fragment wiersza Magdy Syguły uczennicy Szkoły Podstawowej z Warszawy; „Ziemio nasza, Ziemio miła Tyś nas wszystkich wykarmiła, Twe powietrze, lasy, woda, To największa Twa uroda. Więc człowieku, pilnuj srodze, By nie padło wszystko w trwodze, Bo gdy zniszczysz wszystko wszędzie To i Ciebie też nie będzie”.

   B. Kapturek