Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 735248
  • Do końca roku: 250 dni
  • Do wakacji: 57 dni

Kartka z kalendarza

ŚWIĘTA MAJOWE

Miesiąc maj jest bardzo wyjątkowym czasem w roku, nie tylko ze względu na wolne dni od zajęć, które powoli wprowadzają nas w wakacyjny klimat. Jest to miesiąc szczególny w historii Polski.

W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy bardzo ważne święta.

Popularnie zwany 1 Maja to Święto Pracy, bądź Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto zostało wprowadzone w 1889 roku, na znak upamiętnienia strajków w Chicago w 1886 roku, dotyczących wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1890 roku, a od 1950 roku jest to święto państwowe, wolne od pracy. W tym dniu szczególnie należy zwrócić uwagę na pracę, która wykonywana jest przez ludzi.

2 maja to dzień, w którym świętujemy podwójnie, ponieważ jest to zarówno Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi został wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku - co daje mu miano jednego z najmłodszych świąt państwowych. Jednym z powodów wybrania tej daty było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.
Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę. Jest to dzień, w którym należy sobie uświadomić jak ważna jest Polska, język ojczysty, nauka i wiedza o kraju z którego się pochodzi.

3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji, czyli najważniejszego dokumentu w państwie, który określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Głównymi autorami konstytucji byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugon Kołłątaj. Miała ona na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju i przywrócenie jego dawnej świetności. Niestety nie udało się jej wprowadzić, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Później, święto to ustanowiono w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i obchodzone było do 1946 roku. W 1951 roku święto zostało zniesione, a przywrócono je dopiero ustawą w 1990 roku.


Ze względu na trudny okres w życiu Polski i Polaków Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa.
Teraz, kiedy wiemy już jak ważne są dla nas, Polaków te początkowe dni maja i dlaczego tak szumnie są obchodzone, zachęcamy do wywieszenia flag w naszych domach!

 

Agnieszka Szaroszyk

Marta Szumna