Warto czytać! - informacja dla rodziców.

Szanowni Państwo,

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci  i młodzieży nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u młodych czytelników zamiłowanie do książek.

Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy. Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
         O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania!

Warto czytać!

Dinozaury nie czytały. Sam wiesz, co się z nimi stało...

1. 1.     Czytanie wzbogaca słownictwo i wiedzę ogólną.
  2. 2.     Czytanie pobudza wyobraźnię .
  3. 3.     Czytanie uczy myślenia.
  4. 4.     Czytanie pomaga  odprężyć się i zrelaksować.
  5. 5.     Czytanie pomaga w pisaniu.
  6. 6.     Czytanie rozwija  umiejętności wysławiania się.
  7. 7.     Czytanie kształtuje charakter.
  8. 8.     Czytanie uczy wartości.
  9. 9.     Czytanie stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię.
  10. 10.   Jest najlepsza inwestycją w przyszłość dzieci i młodzieży.

Oprac.: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Śremie