Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 764665
  • Do końca roku: 200 dni
  • Do wakacji: 7 dni

Kartka z kalendarza

Wycieczka do Warszawy

   W dniach 23 i 24 maja 2024 roku uczniowie klas IV – VII  wraz z wychowawcami przebywali na wycieczce szkolnej w stolicy naszego kraju - pięknej Warszawie! Po przyjeździe do stolicy spotkaliśmy się z panią przewodnik, która „oprowadziła” nas po Starym Mieście, ciekawie opowiadając jego historię. Byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Widzieliśmy m. in. Warszawską Syrenkę, Zamek Królewski, przed którym stoi Kolumna Zygmunta, Katedrę Świętego Jana, Pomnik Małego Powstańca, „słyszeliśmy” ławeczkę Chopina. Olbrzymie wrażenie zrobiło na nas Krakowskie Przedmieście – jedna z najładniejszych ulic Warszawy i znajdujący się przy niej Pałac Prezydencki.

   Niezapomnianym przeżyciem okazało się zwiedzanie Stadionu Narodowego! Słuchaliśmy uważnie opowieści pani przewodnik i robiliśmy mnóstwo zdjęć, aby „udokumentować” na nim nasz pobyt. Cały obiekt zrobił na nas ogromne wrażenie, przede wszystkim szatnia piłkarzy no i oczywiście centralne jego miejsce – plac boiska! Na długo w pamięci pozostanie również przejazd warszawskim metrem – jak wiadomo – jedynym tego typu środkiem komunikacji w Polsce.

   Zwiedziliśmy też Muzeum Powstania Warszawskiego, a w nim obejrzeliśmy liczne ekspozycje, które stały się dla nas młodych Polaków „żywą lekcją historii” i autentycznym świadectwem okrutnych czasów naszych przodków.

   Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych  i Więźniów Politycznych PRL. Był to dla nas wszystkich szczególny czas i najważniejszy „punkt” programu. W czasach komunistycznych, w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej przetrzymywany był i okrutnie torturowany nasz Patron! „Wizyta” ta zapewne pozostanie nam w pamięci do końca życia, a dokumentacja zdjęciowa będzie nam przypominać tragiczną historię Księdza Antoniego.

   Celami Centrum Nauki Kopernik są między innymi: rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami, inspiracja do obserwacji i doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi! W związku z tym nasza grupa odwiedziła również i to miejsce. Byliśmy uważnymi obserwatorami, eksperymentowaliśmy, konstruowaliśmy – a to wszystko sprawiło nam ogromną satysfakcję i było „źródłem” niezapomnianych przeżyć oraz wspaniałej zabawy!

    Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej? Ależ oczywiście w Warszawie nie tylko takie rzeczy są możliwe! Ogród ten jest jednym z najpiękniejszych i największych ogrodów dachowych w Europie. Wypoczywają w nim studenci, mieszkańcy Warszawy, turyści – więc i My mieliśmy taką możliwość!

   Ostatnim punktem wycieczki był w Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Uczestniczyliśmy w muzealnej „lekcji mody”  z czasów królowej Marysieńki i spacerowaliśmy po  przepięknym wilanowskim ogrodzie. Wieczorem – zmęczeni, ale szczęśliwi bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów!

 

Justyna Dworczyńska

Ewa Kapturek

Marta Szumna

Agnieszka Zielińska