Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Logo szkoły

63-130 Książ Wielkopolski

Mchy 39

Tel: (61) 281-94-98

 

Spotkanie edukacyjne z Kołem Łowieckim nr 76 "Knieja"

   W ramach współpracy naszej szkoły z Kołem Łowieckim nr 76 „Knieja” z Książa Wielkopolskiego uczniowie uczestniczyli w wyjątkowym wyjeździe edukacyjnym do lasu, podczas którego mieli okazję poznać tajniki gospodarki leśnej oraz działania podejmowane na rzecz ochrony przyrody i zwierząt. Ważne było dla nas, aby uczniowie zobaczyli, że praca członków Koła Łowieckiego nie polega tylko na polowaniach, ale w głównej mierze na trosce o zwierzęta oraz ich spokojne życie w lesie.

   Podczas terenowych zajęć uczniowie zobaczyli ambony wykorzystywane do obserwacji zwierząt w celu ich inwentaryzacji, pilnowaniu, by nie wyrządzały szkód na polach oraz polowaniu na nadmiarowe osobniki. Uczestnicy wyjazdu poznali nowe nasadzenia drzew oraz samorodne sadzonki dębów, które naturalnie pojawiają się w lesie. Panowie myśliwi opowiadali o tym gdzie w lesie można się poruszać, a gdzie wchodzenie jest zabronione. Leśna lekcja pozwoliła także zrozumieć, na czym polega regulacja struktury lasu poprzez wycinkę wybranych drzew oraz dlaczego działania te są niezbędne dla prawidłowego rozwoju drzewostanu.

   Dużym zainteresowaniem cieszyła się część poświęcona zwierzętom leśnym. Uczniowie zobaczyli ostoję dla zwierząt, lizawki, paśnik oraz przygotowaną karmę w postaci buraków. Poznali również znaczenie pasa zaporowego, który pomaga ograniczać przemieszczanie się dzików i jeleni oraz chronić uprawy i młode nasadzenia.

   Najwięcej emocji wzbudziło podglądanie kaczek za pomocą lornetek. Koło łowieckie umieściło wykonane przez nas gniazda w pobliżu swojego wigwamu. Uczniowie zobaczyli kaczki wysiadujące jajka i opiekujące się już wyklutymi kaczątkami.

   Na zakończenie wyjazdu uczestnicy udali się do miejsca spotkań członków koła łowieckiego – wigwamu. Tam odbyła się interesująca pogadanka połączona z prezentacją map terenów objętych opieką koła i rozmową o pracy myśliwych oraz ochronie środowiska. Wspólne ognisko było doskonałą okazją do integracji, odpoczynku i podsumowania zdobytej wiedzy. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe piórniki z logo Koła Łowieckiego i słodką niespodziankę co dodatkowo sprawiło im niesamowitą przyjemność.

   Wyjazd dostarczył uczniom wielu cennych informacji i praktycznych doświadczeń, a bezpośredni kontakt z przyrodą pozwolił jeszcze lepiej zrozumieć potrzebę troski o środowisko naturalne.

 

 

Aldona Dworczyńska