Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 764675
  • Do końca roku: 200 dni
  • Do wakacji: 7 dni

Kartka z kalendarza

Dla rodziców

Gdy dziecko staje się przedszkolakiem

      To, co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre. Należy dziecko przygoto­wać do takich sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić.

 

 
·        Żegnaj się krótko (uśmiech, buziak, pa pa)
– im dłużej zostajesz i przekonujesz dziecko tym gorzej, ponieważ wszelkiego rodzaju obietnice i zapewnienia stają się dla dziecka męczące i drażliwe.
·        Staraj się nie wchodzić z dzieckiem do sali
– oszczędzisz smutku i żalu innym dzieciom (tym, które zostały już same).
·        Nie ulegaj emocjom -
patrząc na rozpacz dziecka po rozstaniu pamiętaj, że nie robisz mu żadnej krzywdy. Przedszkole jest mu potrzebne, gdy się z nim oswoi, na pewno je polubi.
·        Bądź spokojny i stanowczy
– to doda pewności dziecku i pozwoli mu łatwiej oswoić się z nową sytuacją.
·        Wyjaśnij dziecku,
    że pod Twoją nieobecność może korzystać z pomocy wychowawczyni lub pani woźnej. Z każdym problemem może przyjść do nauczycielki, szczególnie, gdy ma potrzebę fizjologiczną, gdy płacze i tęskni za domem.
 
·        Nie przedstawiaj dziecku przedszkola jako miejsca, w którym jest mnóstwo zabawek i że będzie się tu tylko świetnie bawić. Wasz maluch będzie teraz przedszkolakiem, przedstaw mu, więc plan dnia, opowiedz jak wygląda dzień przedszkolaka .
·       
Kontroluj to, co mówisz w obecności dziecka o jego pobycie w przedszkolu
– pamiętaj, że dziecko słyszy i żywo reaguje na Twoje słowa. Mówiąc, że jeśli będzie płakało w przedszkolu tak samo jutro jak dziś, to zostanie w domu, nie pomożesz mu przełamać bariery związanej  z rozstaniem.
·         Ucz dziecko samodzielności
- samodzielnego jedzenia, mycia rąk, ko­rzystania z toalety, ubierania się i rozbierania. Im dziecko jest bardziej sa­modzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.
·        Ubranie dziecka musi być wygodne i nie może sprawiać kłopotów
. Unikaj spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy.
        Witaj dziecko z uśmiechem, gdy je odbierasz i ciesz się razem z nim, gdy następnego dnia idzie do przedszkola.