Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 742295
  • Do końca roku: 237 dni
  • Do wakacji: 44 dni

Kartka z kalendarza

Uzależnienia od „Ekranu”

Rodzicu !

lle godzin Twoje dziecko korzysta z dostępu do Internetu i w jaki sposób?
• Jak zachowuje się Twoje dziecko, jeśli nie może skorzystać z dostępu do Internetu (np. awaria prądu, kara)?
• Czy Twoje dziecko nie mówi prawdy co do czasu korzystania z dostępu do Internetu?
 • Czy nie pogorszyły się oceny szkolne i zachowanie Twojego dziecka?
• Czy Twoje dziecko, gdy korzysta z Internetu może siedzieć przy komputerze (ewentualnie innym urządzeniu służącym do dostępu z Internetem) nieprzerwanie przez wiele godzin?
• Czy niedosypia?
• Czy przestało spotykać się z kolegami, by móc korzystać z Internetu?
• Czy na pytania dotyczące korzystania z Internetu reaguje złością, agresją?

Występowanie w/w objawów może świadczyć o pojawiającym się lub już zaistniałym problemie uzależnienia od Internetu.

 

Wskazówki dla Rodzica( jak rozmawiać z dzieckiem):

  1. Przed rozmową z dzieckiem spróbuj wczuć się w jego sytuację i postaraj się zrozumieć to, co się z nim dzieje i jaką funkcję w jego życiu pełnią zachowania ryzykowne.
  2. Ważne, abyś pamiętał, że sięganie po zachowania ryzykowne może się wiązać z realizowaniem różnych potrzeb psychologicznych, np. potrzebą obniżenia napięcia, chęcią zdobycia akceptacji. Zachowania ryzykowne sygnalizują, że jakieś ważne potrzeby dziecka zostały niezaspokojone i/lub z czymś sobie nie radzi.
  3. Rozmawiaj w sytuacji, w której Ty i dziecko będziecie mogli czuć się komfortowo - zadbaj o odpowiednie miejsce i czas, nie rób tego w pośpiechu.
  4. Zacznij od opisania spostrzeżonej przez siebie sytuacji (np. Widzę, że ostatnio coraz więcej czasu spędzasz przed komputerem i spóźniasz się do szkoły. Widzę, że coraz częściej pożyczasz ode mnie pieniądze i śledzisz na stronach internetowych wyniki zakładów.)
  5. Daj dziecku przestrzeń do rozmawiania o jego problemach, uczuciach, zachowaniu i jego znaczeniu (np. Zastanawiam się, co się dzieje?). Pamiętaj! Potępienie, dezaprobata, reakcje karzące wzmacniają napięcie i frustrację dziecka, zniechęcając je do dalszego kontaktu. Jeżeli dziecku będzie trudno mówić, możesz odwołać się do doświadczeń innych osób (np. Czasami ludzie tak mają, że jak się źle czują, coś im nie wychodzi, to idą grać w nadziei, że to im poprawi humor i poczują się lepiej. Może masz podobnie?). 6. Zaznaczaj dziecku, że jesteś gotowy do rozmawiania z nim o jego sprawach, nawet jeżeli ono w danym momencie nie chce.
  6. Mów o swoich odczuciach, które wywołują niepokojące zachowania dziecka (np. Bardzo się martwię, kiedy widzę, że coraz częściej grasz. Nie podoba mi się to, że mimo naszej umowy, dalej grasz).
  7. Powiedz o swoich oczekiwaniach (np. Chciałabym, żebyś ograniczył spędzanie czasu przed komputerem do 2 godzin dziennie).
  8. Wspólnie ustalcie zasady współpracy (W związku z tym, że ja bardzo niepokoję się o to, że tak dużo czasu spędzasz przed komputerem, chciałabym ustalić zasady korzystania z komputera. Jakie masz propozycje?).
  9. Uprzedź kiedy, jakie i w jakich warunkach podejmiesz interwencję (np. Jeżeli ta sytuacja dalej tak będzie trwać, to w ciągu tygodnia umówię nas na wizytę w poradni.)
  10. Wyjaśnij dziecku, jakie ryzyko i konsekwencje wiążą się z zachowaniami ryzykownymi, w tym z uzależnieniem od hazardu czy komputera w tak młodym wieku.
  11. W trakcie rozmowy szukaj z dzieckiem przyczyn jego zachowania oraz alternatywnych sposobów radzenia sobie.

Materiały źródłowe: N. Węgrzecka - Giluń (2012). Patologiczny hazard i Internet. Przewodnik dla Rodziców. Warszawa: Fundacja ETOHŹródło opracowanie: Karolina Van Laere,

 

Gdzie szukać pomocy.

Jeżeli niepokoi Cię zachowanie nastolatka skontaktuj się z
bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100 czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00 lub przez e-mail: helpline@helpline.org.pl.
Tutaj pomoc mogą uzyskać młodzi internauci, ich rodzice oraz profesjonaliści. Więcej informacji na stronie: www.helpline.org.pl Strony internetowe na których znajdują się informacje o tym, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie: www.dyzurnet.pl (dla www.sieciaki.pl (dla dzieci, młodzieży, rodziców, profesjonalistów, rodziców, profesjonalistów) 6. profesjonalistów) rodziców) 7 www.safeinternet.pl (dla www.safeinternet.org (dla dzieci, młodzieży, dorosłych).
Poradnia on-line na stronie internetowej: www.uzaleznienia behawioralne.pl.

Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dzieci Niczyje 116-111. Telefon czynny jest codziennie w godz. 12.00-20.00. Linii telefonicznej towarzyszy również strona internetowa www.116111.pl, która umożliwia zadawanie pytań on-line przez całą dobę.

PRZYCHODNIA LECZENIA UZALEŻNIEŃ I WSPÓLUZLEŻNIENIA UL. MICKIEWICZA 5 61 28 28 016

STOWARZYSZENIE MONAR PORADNIA PROFILAKTYKI, LECZENIA I TERAPII UZALEŻNIEŃ W POZNANIU UL. MICHAŁA SOBESKIEGO 2, 60-579 POZNAŃ 61 868 72 27

 

Materiały zostały opracowana na podstawie seminarium pt. „Uwięzieni w sieci- jak pomóc nadużywającym dzieciom, nastolatkom i ich opiekunom w budowaniu dobrej bezpiecznej więzi" zorganizowanym przez:  PRZYCHODNIĘ LECZENIA UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIENIA W ŚREMIE 63-100 Śrem Ul. Mickiewicza 5 tel. 61 28 28 016 email plutw@vp.pl www.plulw.pl