PASOWANIE NA CZYTELNIKA.

„Książka i możliwość czytania to jeden
z największych cudów ludzkiej cywilizacji”.
M. Dąbrowska

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona miłośników książek. Dnia 27 lutego 2024 roku Przyjaciółmi biblioteki szkolnej stali się pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej w Mchach. W poczet czytelników biblioteki przyjętych zostało 17 uczniów.  Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytelnictwa.

W tym dniu dzieci zapoznały się z zawodem bibliotekarza, funkcjonowaniem biblioteki, budową książki oraz z drogą książki od autora do czytelnika. Lekcja biblioteczna zakończyła się uroczystym Pasowaniem na Czytelnika. Każdy czytelnik otrzymał dyplom czytelnika oraz wyprawkę przygotowaną przez Instytut  Książki w ramach kampanii „ Mała książka- wielki człowiek”  pt. Wnuczka Antykwariusza.

Kolejną częścią spotkania w bibliotece był wspólnie oglądany film pt. „Lorex”.  Dzieci poznały wspaniałą i pouczającą historię chłopca o imieniu Ted, który wyrusza  w podróż, by spełnić marzenia i uratować miasto.  Z filmu wypłynęła nauka: „Jeśli tacy jak ty nie zaczną się naprawdę przejmować, nic się nie zmieni”.

A. Zielińska

E. Falecka