Narodowe czytanie 2022

"Narodowe Czytanie" to akcja ogólnopolska zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W sobotnie przedpołudnie 3 września w Szkole Podstawowej im. Ks. Abp. Antoniego Baraniaka w Mchach odbyła się 11. odsłona Narodowego Czytania. W tym roku  uczniowie, nauczyciele i  zaproszeni goście wspólnie czytali „Ballady i romanse”  dzieła naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza.
Czytanie rozpoczęło się od inscenizacji „Świtezianki”, następnie zostały odczytane takie utwory jak: „Romantyczność”, „Powrót taty”, „ Pani Twardowska” i „Lilije”.
Wspólna lektura utworów narodowego wieszcza ukazała niezwykłość polskiego romantyzmu i jeszcze bardziej umocni jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie.

Foto: Tomasz Barylski - Tygodnik Śremski/srem.naszemiasto.pl

Tomasz Cichy