ŚWIATOWY DZIEŃ WODY UCZCILIŚMY EDUKACYJNIE, ODWIEDZAJĄC STACJĘ UZDATNIANIA WODY W MCHACH!

Światowy Dzień Wody to wydarzenie obchodzone co roku  w dniu 22 marca. Jest to międzynarodowy dzień ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1993 roku. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie czystej wody i promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.

Każdego roku Światowy Dzień Wody skupia się na innym aspekcie związanym z tym istotnym zasobem, jak na przykład ochrona ekosystemów zależnych od wody, promowanie odpowiedniego zużycia czy edukacja na temat wody jako nieodnawialnego surowca.

W 2024 roku, tematem przewodnim Światowego Dnia Wody jest „Water For Peace”, czyli „Woda na rzecz pokoju”. Woda odpowiada za około 71% powierzchni ziemi. Aż 97% wody znajduje się w oceanach. Woda słodka to tylko 3% całej wody, z czego dostępne dla człowieka jest wyłącznie 0,5%. Zakładając, że cała woda na świecie może wypełnić filiżankę, zaledwie jedna kropla odpowiadałaby za wszystkie rzeki i jeziora!

Klasa VII naszej szkoły w tymże dniu wraz z Panią Dyrektor Barbarą Kapturek i Panem Tomaszem Cichym wybrała się na pieszą wycieczkę edukacyjną do pobliskiej Stacji Uzdatniania Wody, aby w aktywny sposób włączyć się w obchody tego jakże ważnego święta. Uczniowie obejrzeli wnętrze budynku Stacji Uzdatniania Wody, zapoznali się z jej wnętrzem  i funkcjonowaniem urządzeń oraz z zaciekawieniem wysłuchali w jaki sposób przebiega proces uzdatniania surowej wody zanim trafi ona do naszych domów. Usłyszeli też wiele ciekawych i nieznanych faktów z nią związanych, zadawali pytania otrzymując odpowiedzi.

Po wizycie w WODOCIĄGACH jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie, że WODA to związek chemiczny niezwykle cenny i potrzebny, ale przede wszystkim związek, którego może nam w przyszłości zabraknąć! Należy zatem pamiętać, żeby WODĘ zużywać w sposób odpowiedzialny i oszczędny! Warto pamiętać, że zrównoważone zarządzanie tym cennym zasobem jest kluczowe dla przyszłości naszej i naszej planety!

W tym roku do działań proekologicznych przyłączył się również ksiąski samorząd biorąc udział w akcji pod nazwą „Światowy Dzień Wody z PAH”, organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną (PAH). Polega ona na organizacji tematycznych zajęć mających na celu podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań, jakie stoją przed ludzkością w zakresie problemów z dostępnością do wody.

W ramach tej inicjatywy w Gminie Książ Wielkopolski zostaną przeprowadzone tematyczne lekcje przy pomocy materiałów edukacyjnych otrzymanych z PAH. Udział w nich wezmą przedszkolaki i uczniowie uczęszczający do placówek oświatowych znajdujących się na terenie Gminy Książ Wielkopolski. Hasło przewodnie brzmi: „Woda dla pokoju.”

Tomasz Cichy